Mecze towarzyskie charakteryzują często większą nieprzewidywalnością od spotkań ligowych lub pucharowych. W związku z tym obstawianie meczów towarzyskich jest stosunkowo kontrowersyjne. Na co trzeba zwrócić uwagę?

SPECYFIKA OBSTAWIANIA MECZY TOWARZYSKICH

Mecze ligowe to emocje – to walka (przynajmniej w założeniu) o uzyskanie jak największej liczby punktów. Często związane jest to z próbą zdobycia pierwszego miejsca lub zapobiegnięciem spadku do dalszej ligi. Z meczami pucharowymi jest podobnie, ale tutaj walka będzie z reguły jeszcze silniejsza.

Na tle powyższych rodzajów mecze towarzyskie wyglądają stosunkowo blado. I nie są zbyt łatwe do obstawiana z perspektywy nawet doświadczonego typera.

Przede wszystkim obstawianie meczów towarzyskich związane jest dużym czynnikiem losowości. Spotkania towarzyskie często rozgrywane są do przetestowania zmian strategicznych w zespole. Dzięki temu trenerzy mogą sprawdzić, czy zastosowanie nowej formacji, nowych układów ataku i obrony, a ostatecznie wprowadzenie do zespołu nowych, młodszych zawodników, skutkuje lepszą efektywnością. Mecze towarzyskie w dużej mierze rozgrywane są więc w innych celach, niż tylko po to, aby wygrać.

Siłą rzeczy właśnie ta cecha sprawia, że obstawianie meczy towarzyskich jest bardzo trudne i wyjątkowe.

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Wiele zależy też od rodzaju meczu towarzyskiego. Zupełnie innymi realiami charakteryzować się będę spotkania towarzyskie, które bezpośrednio poprzedzają np. eliminacje do euro lub mundialu. Inaczej będę wyglądać mecze towarzyskie niezwiązane z większymi wyzwaniami. Idealnym tego przykładem będzie cała garść spotkań reprezentacji polskiej z drużyną z Wysp Owczych na przestrzeni nie lat, a dekad.

Czy zatem warto obstawiać mecze towarzyskie?

Z pewnością to interesująca alternatywa względem innych wydarzeń ligowych. Ważne mecze towarzyskie mogą być ciekawym sposobem dla amatorskich typerów, którzy do emocji związanych z rozgrywką pragną dodać emocje płynące z możliwości dodatkowego zysku lub straty. Ogólnie rzecz ujmując, mecze towarzyskie są trudniejsze do typowania ze względu na wspomniany aspekt losowości. Zwłaszcza jeżeli dane wydarzenie jest faktycznie mniejszej rangi, to warto rozważyć wstrzymanie się i obserwowanie go bez postawionego zakładu bukmacherskiego.

MECZE TOWARZYSKIE W PIŁCE NOŻNEJ A RODZAJE ZAKŁADÓW

Spotkania towarzyskie reprezentacji można obstawiać właściwie w identyczny sposobów, co inne wydarzenia ligowe lub pucharowe. Możliwy jest więc zakup zakładu pojedynczego lub wielokrotnego, akumulowanego (AKO). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby typować konkretny wynika, jak i spróbować oszacować, ile kartek żółtych zostanie pokazanych przez sędziego w trakcie meczu. Oferta niektórych firm bukmacherskich zawiera także zakłady bukmacherskie na mecze towarzyskie z handicapami – europejskimi i/lub azjatyckimi. Jak więc widać, możliwości jest wiele!